Moteris, laikiusi keturias kertes...

Andreikėnienė

Beveik visos moterys kažkuriame gyvenimo tarpsny laiko tris namo kampus, o ypač tvirtos- pajėgia atlaikyti ir tą ketvirtą, priskirtiną vyrams, ir dar daugiau... Moters tvirtybė dažnai slypi dvasios stiprybėje bei šeimos darnoje, tačiau ilgainiui, ir viena, ir kita tampa nebemadingomis, ant išlikimo ribos stovinčiomis vertybėmis. O kartais nutinka visai neplanuotų dalykų, kurie apverčia aukštyn kojom ketinimus ir siekiamybes... Rita Andreikėnienė, sako, jog yra Čivylių kaimo vaikas, o jei kam neaišku- patikslina- nuo Suginčių. Užaugusi sėsliame kaime, kur kiekvienas turi savo žemės, kur nėra geriančių ar probleminių šeimų, kur išaugusių vaikų laisvalaikis tampa nuolatiniu važiavimu pas tėvus, jų lankymu ir priežiūra. Čia , matyt, ir glūdi tos konservatyvumo šaknys- ką ir patvirtina ponia Rita, paminėdama, jog tėvukai, Janina ir Juozas Židoniai- patys pirmieji buvo ir yra konservatorių sąraše, o Ritos broliai- irgi prijaučiantys šiai politinei grupuotei. Tik vienas Vilniuje, o kitas Joniškyje- Molėtų konservatoriai jiems tolokai. Politikės duona R. Andreikėnienė jau senokai ir „užsikanda, ir pasigardžiuoja", bet, kai jau buvo nusprendusi sudalyvauti rinkimuose ir pasitraukti- likimas mestelėjo įdomų smūgį- tiesiu taikymu į vicemerę.

Profesija- „ledas", vyras- „kaimynas"

Būdama užsiėmusi tiek politinėj, tiek profesinėj- logopedės veikloj, sako, jau ne vieną likimo pokytį yra išbandžiusi. Žiūrėk, dirbi kelerius metus vienoj darbovietėj ir pajunti, kad jau duobė, likimas žvilgteli, ir Rita atsiranda kitoje aplinkoje, bet logopedė. Dabar jos manymu, trūksta tokių specialistų ne tik rajone, bet ir Lietuvoje, nes naujosios technologijos prie gyvenimo patogumų prideda ir blogybių: kas antras vaikas nebemoka rišliai reikšti savo minčių... O, pamenanti, kaip pirmą kartą atvyko į Molėtus prieš 35 metus, „ kaip į ledą", nes nieks nežinojo šio darbo specifikos, tačiau tuometinis Švietimo vedėjas Jonas Mackonis, šiltai priėmė jauną specialistę, padėjo kuo galėjo...Tiesa, tuomet jaunoji logopedė į tėviškę grįžo jau ištekėjusi ir net su sūneliu Alfredu, o po 5 metų Molėtuose gimė duktė Laura. Paradoksas, bet gyvenimas su pirmąją meile – vyru Jonu, truko 25metus, o dabar jau 8 metus jie vienas kitą vadina tik kaimynais..."Dariau drastišką sprendimą, norėdama apsaugot, apgint šeimą, bet alkoholis paėmė viršų. Mes išbandėm visus įmanomus būdus, išskyrus jo paties ryžtą sustoti ir įvertint save. Dabar esame tik kaimynai trijų kambarių bute. Jis dažnai serga, tuomet būna reikalinga mano pagalba. Atvažiuoja vaikai, anūkai- gali bendrauti. Jam yra tik viena sąlyga- namuose nekelti triukšmo. Juk iš ligonio nieko daugiau ir negali reikalaut..."

Šiandieniniai šeimos džiaugsmai- dukros atsidavimas mokslinei veiklai biomedicinos srity, sūnaus, marčios ir 2 anūkų apsilankymai.

Ateitis- „potenciali senjora"

Su Kubiliumi„Dabar esi reikalingas iki 35 metų amžiaus- sako R. Andreikėnienė.- Anksčiau to nebuvo, todėl visi sunkiau išgyvena tą pereinamąjį laikotarpį. Kai moteris perlipa per 50 metų ribą- ji „potenciali senjora". Tam reikia ruoštis. Aš ruošiausi. Skaičiau daug literatūros. Kadangi jaunystės ir žavesio nesusigrąžinsi, energija irgi blėsta, o reikia būti solidžiai, brandžiai ir protingai... Šitame amžiaus tarpsny reikia mokėt rasti save iš naujo. Keista, bet tai, kas žavėjo anksčiau, dabar visai nežavi. Pavyzdžiui, negaliu žiūrėt draminių spektaklių, nes mane sujaukia, mieliau renkuosi baletą ar klasikinę muziką. Tai mane atgaivina. Šitame tarpsny turi apsispręst ir dėl draugų. Paprastai jų lieka kur kas mažiau... Pradedi galvot apie sveiką gyvenseną. Nebeleidi sau sėdėt prie TV, o eini į lauką, būni gamtoje." Gal todėl, kad rudenį gimusi, ponia Rita žavisi chrizantemomis, ramunėmis, bet labiausiai lauko gėlėmis. Turi ji ir labai buitiškų hobi: perka gražius rankšluosčius bei patalynę...

„Nebūk saldi- nugurgs, nebūk karti- išspjaus"

Su metais, deja, žemiškos silpnybės neišnyksta. Tą patį galima pasakyti ir apie politikus, ir apie visus žmones- mąsto vicemerė. Jos manymu, Lietuvoje yra per daug partijų. Galėtų būti tik dešinė, kairė ir centras. Visiems būtų lengviau susivokti. O dabar atrodo, kad tam tikras žmogus susikuria sau partiją. Beveik visos programos vienodos- IDEALIOS. Juk kuri gi negina žmogaus?... Molėtuose, laimei, politikos mažai, daugiau darbo, todėl parlamentinis patyrimas visada svarbu. Aš dar vis pasitikiu žmonėmis, nors visada prisimenu mamos žodžius: „nebūk saldi- nugurgs, nebūk karti- išspjaus." Tai vadinu savo žemiška silpnybe...

Alvydo Balandos nuotraukoje:

„Konservatorių žygyje" dviračiais po Lietuvą . Prie Luokesaičio ežero ( netoli Molėtų) kartu su TS – LKD pirmininku, LR Vyriausybės vadovu Andriumi Kubiliumi.