Rudenėjančioje gamtoje

Įvairūs šalies periodiniai leidiniai akistatai su gamta ir etnokultūra dažniausiai pasitelkia du žmones: Libertą Klimką ir Selemoną Paltanavičių. iliustracijaIr abu juos gera skaityti... Tikriausiai todėl, kad jų temos niekada negali sukiršinti nei priešų, nei draugų, nes gamta ir etnokultūra yra tos nišos, į kurias dar turime ką dėti ir galime pasiimti... Laikraščio „Tėviškės gamta" (naujausiame rugsėjo numeryje) abu autoriai pasakoja apie paukščius. S. Paltanavičius (str. „Rugsėjo rugiasėjo palikimas") sako, kad „rugsėjį keliauti sukrunta paukščiai – kol šiltos dienos, medžiais ir krūmais beveik nepastebimos, tik girdimos purpsi pečialindos ir devynbalsės, paupių ir paežerių nendrynuose čeža, cipsi nendrinukės ir krakšlės. Stojus vėsesniems orams ar rugsėjui persivertus antron pusėn, migracija tampa intensyvesnė, pastebima. Įdomu tai, kad daugiausiai stebime ne didžiųjų, bet smulkiausių paukščių skridimą. Vienoks jis pajūryje ir pamaryje, kitoks – visoje Lietuvoje." L. Klimka tame pačiame laikraštyje (str. „Lek gervė, lek gervelė...") pasakoja apie pilkąsias gerves. „Kaip būna ilgu, išgirdus rudenį sidabrinius gervių atsisveikinimo trimitus... Spalį gerves jau nereta pamatyti pamiškėse ar palaukėse pulkuojantis. Pilkoji gervė (lot. Grus grus) – reta paukščių rūšis mūsų krašte, įrašyta į Lietuvos raudonąją knygą. Gausiausios gervių perimvietės yra didelėse pelkėse – Čepkelių raiste, Žuvinte, Tyrelyje, Artosios pelkėje. Šiuo metu Lietuvoje perinčių porų – jau per tūkstantį. Beatodairiška melioracija sovietmečiu buvo beveik išnaikinusi gervių populiaciją. Pastaraisiais dešimtmečiais šių didelių ir grakščių paukščių mūsų gamtoje sparčiai gausėja. Pilkosios gervės žiemoja Afrikoje, Artimuosiuose Rytuose, Indijoje, Kinijos pietryčiuose. Spalio mėnesio pabaigoje jos paprastai palieka gimtinę; sakoma, „nurudėm lekia gervės"."

O kol kas galime gėrėtis „naminiais" kėkštais, mintančiais nukritusiais obuoliais, lazdyno riešutais ir ąžuolo gilėmis, klausytis mūsuose vadinamų pilkųjų garnių klykavimo Siesarties slėnyje ir, pabuvę šeštadienio derliaus mugėje „Priimk po skėčiu mus", sekmadienį pasitikti su šildančia rudens lygiadienio ugnele. Juk nuo pirmadienio, anot sinoptiko ir astrologo N. Šulijos, prasideda tamsusis metų periodas...

Beliks tik išlydėti paukščius... Ką ir siūlo bei kviečia pirmąjį spalio savaitgalį – 5-6 dienomis – Lietuvos ornitologų draugija.

Alvydo BALANDOS nuotrauka