Apie vinis

Lietuvos kaimų krautuvėse, kaip tuose žydų kromeliuose, galima rasti būtiniausių dalykų. Žiūrėk, viename kampe maistas, o kitame ūkio prekės... Maža ką, ir Iliustracijaduonos, ir druskos, o kartais ir vinių gali pristigti... Jei krautuvė daugiau orientuota į ūkį, o ne į maistą, tai tikimybė, kad rasi visokių colių vinių – didžiulė. Kaina irgi išauga iki dešimčių litų. Tik va, bekalant, paaiškėja, kad tie vinys tokie nekokybiški, lyg būtų aliuminiai... Sako, kitoks Kinijoj metalas... Ir kaip čia neprisiminsi žinotos Rusijos ir nebereikalingo Nikolajaus Ostrovskio kūrinio „Kaip grūdinosi plienas"? O dar geriau senosios Lietuvos, kai kalviai vinis žaizdre kaldavo, o paskui, jau dabartinėje, mūsiškėje Lietuvoje, sako, apdairūs lietuviai traukydavo vinis ir nešdavo juos tiesinti kalviui, kol dar buvo neišardytos kolūkių kalvės...

Aš irgi neišmetu senų vinių, išrenku iš židinio ir krosnies, ir kraunu į dėželes, karts nuo karto panaudoju koliažams. O kur dar juos gali dėti? Tiesa, vienas menininkas sakė, jog galima visą gyvenimą vinį kalti į širdį, suprask, skaudinti, ir nesijausti kaltu... Tikriausiai panašiai buvo ir su Kristumi: kalėjai ir nukryžiuotojai nesijautė kalti... Kai kurie šiandienos politikai irgi tokiais nesijaučia. Bent jau prieš J. Š. Dalai Lamą XIV. Mat, anot „Lietuvos ryto" korespondento Tado Ignatavičiaus („Politikų galvosopis dėl Dalai Lamos", rugpjūčio 22d.) – Seimo vadovai nėrė į krūmus. Jie „stengiasi pabrėžti Dalai Lamos vizito į Lietuvą privatumą. Nors jie buvo kviečiami pasaulyje garsų veikėją sutikti bent parlamento koridoriuje, tai daryti atsisakė.

„Apgailėtina ir liūdna. Vienintelė paguoda, kad nebuvo sugalvota iš viso neįsileisti šio žmogaus į Seimą",– kalbėjo D. Kuodytė.

Tibeto rėmimo grupės vadovės nuomone, radikalus Seimo vadovybės sprendimas būtų užtraukęs gėdą Lietuvai visiems laikams, tačiau ir vengimas susitikti su vienu pasaulio moralinių bei dvasinių autoritetų nepuošia valdžios atstovų.

„Aišku, priežastys, kodėl taip elgiamasi,– visiems suprantamos. Tačiau ką tada reiškia mūsų pasirinktas šūkis apie drąsią šalį? Drąsi šalis – be drąsių politikų?" – ironizavo Seimo narė.

Viena įvardytų Seimo vadovų atsisakymo susitikti su Tibeto dvasiniu lyderiu priežasčių – pirmininkavimas Europos Sąjungos Tarybai." Žurnalistas neskelbia visų politikų, nusiteikusių priešiškai Dalai Lamos vizito atžvilgiu, bet pasako, jog tarp susilaikiusiųjų balsuojant buvo Seimo pirmininkas ir vicepirmininkas. Pastarasis, anot žurnalisto, neslėpė, jog „nereikėtų užmiršti ir to, kad tokie Dalai Lamos vizitai labai erzina tarp didžiausių pasaulio ekonomikos galiūnų vis labiau įsitvirtinančią Kiniją."

Ir kaip čia neprsiminsi kinietiškų vinių...

(Kai mane bando apgauti pardavėja, išsireikalauju grąžinti centus, bet kai matau, jog šaltu veidu tai daro ir su kitais pirkėjais, neinu iš jos pirkti, ir kitus perspėju. Tą patį galima padaryti ir su politikais – už juos nebalsuoti ir neišrinkti į kitą Seimą...)

Tiesa, šįmet, berods jubiliejiniai metai nuo kitos šventenybės apsilankymo Lietuvoje – Popiežiaus Jono Pauliaus II... Didžioji dalis lietuvių – katalikų tai prisimena ir prisimins, bet aš galvoju, kaip šiandien elgtųsi ir jaustųsi rašytoja ir dailininkė Jurga Ivanauskaitė, kurią, anuomet Etnokosmologijos centro papėdėje, laikančią Tibeto vėliavą, prieš 16 metų kalbinau Molėtų televizijos laidai...

Nesu nei Dalai Lamos pasekėja, nei išpažinėja, bet gerbiu ir domiuosi jo skelbiamomis tiesomis. Ir man nejauku, kad rugsėjo 12 d. Vilniaus „Siemens" arenoje bus Nobelio taikos premijos laureato paskaita. Jau nuo pusės rugpjūčio skelbiama diena, kai kur ir be valandos, o visur ir be kainos... Kas perkama – tas ir parduodama? ...Gerai, kad rugsėjo 7 – 23 d. Vilniuje vyks Tibeto kultūros dienos, bet J.Š. Dalai Lama XIV Vilniuje bus tik rugsėjo 11 – 14 d. Solidarizuojuosi su nepriklausomu savaitraščiu „Dialogas", kuris vienas pirmųjų respublikoje išspausdino daug informacijos apie būsimą Tibeto dvasinio lyderio vizitą ir kviečiu paskaityti Lizetos Lozuraitytės parengtą puslapį „J.Š. Dalai Lama XIV: „Gerumas – mano religija" (rugpjūčio 22d., Nr. 30).

Radau J.Š. Dalai Lamos XIV „vinį" „Dialoge": „Mūsų planetai nereikia daugiau sėkmingų žmonių. Jai desperatiškai reikia taikdarių, gydytojų, atkūrėjų, pasakininkų ir visų rūšių mylėtojų." Tikiu, kad jų rasite ir jūs...