Su rankietais

Sako, viskas prasidėjo nuo Irenos Felomenos Juškienės knygos „Riešinės" pasirodymo. Tai yra nuo 2008 – ųjų... Moterys, panelės ir mergaičiukės užsimanė naujos mados – riešinių. Tiesą sakant, tą „madą" Klaipėdos krašte jau žinojo ir apie iliustracija17 amžių, o paskui tik vis tobulino, kol, galima sakyti, ištobulino iki meno kūrinio. 2012 metais leidykla „Alma littera" vėl priminė riešines, išleisdama Loretos Šomkienės albumą – 25 idėjas visiems skoniams. O internete yra svetainė „Mezgimo zona", kur pateikiama gausybė riešinių pavyzdžių iš Ogrės vilnos...

Nors jau pusiaužiemis, bet šaltukas dar vis gnybteli. Todėl dar yra laiko užsimanyti aukštaitėms maukelkų arba rankietų, žemaitėms – rankelkų arba rankoviečių, suvalkietėms – rankonkų arba rankalkų, klaipėdietėms – mauklių arba maukų, o dzūkėms tebūnie riešinių... Kaip bepavadinsi šį daiktą, bet funkcijos tos pačios: saugoti bliuzeles, kad neišsiteptų, dėl patogumo susikišti plačias bliuzelių rankoves, bet svarbiausia – apsaugoti nuo šalčio ir ligų sąnarius... Tiesa, šiandiena turi dar ir kitą funkciją – mados ir grožio...

Kaip sako etnologė Gražina Kadžytė, žmogaus išskirtinumas slypi drabužyje. O jei dar tą išskirtinumą gebi kurti pats – gali jaustis pakiliai.

Nepretenduoju į tuos meistrus, kurie atidžiai skaičiuoja akis ir dar tiksliau sumezga karoliukus. Tai labai gražios, kruopštaus darbo riešinės! (Smagu, jei kuri tiek pasitiki savimi, kad iškart geba imtis šios užduoties...) Aš siūlau kiek kitokias, paprastesnes, bet ne mažiau šiltas riešines. Kai kada jos gali būti panašios į „raitūzus" (apkritusius rankogalius ir blauzdų aulinukus). Galima pasinaudoti naminės vilnos ar mocheros likučiais, žodžiu, minkštais siūlais, kurie priglustų prie riešo. Kai yra tik likučiai, daugiau vietos lieka spalviniai fantazijai, ornamentams.

Šį sezoną į madą sugrįžo įvairios pynės ir pynelės. Kodėl gi jų nepanaudojus šiltoms riešinėms?

iliustracija iliustracija

Molėtuose žinau bent keletą tautodailininkių, kurios daro ir sau, ir kitiems dailias tradicines riešines. Mano riešinės „stambaus kalibro", dekoruotos sagomis ir karoliukais.

iliustracija

Vaikų folkloro ansamblio „Kukutis" vadovės Ritos Pelakauskienės kurtos riešinės.