Rūgštynių sriuba žurnalistams

„Literatų kavinėje" vyksta konferencija „Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos diena – šiandieninės valstybės kontekste". SriubaPranešimus skaito garbūs asmenys, turintys žurnalisto diplomą, bet energiją eikvojantys kitur... Politikai: Teisingas politikas su praeities bagažu – Č. Juršėnas, Nelabai teisingas politikas su dabarties bagažu – A. Zuokas. Vyksta įdomi diskusija, kurią moderuoja kraštietis žurnalistas su keliautojo ir rašytojo kuprine – A. Čekuolis. Visi trys pasiskirstę po tarpsnį. Nuo lietuviškos raštijos pradžios iki 1864 m. – trijų šimtų metų laikotarpį apibūdina A. Čekuolis; nuo lietuviško žodžio draudimo pradžios iki 1883 m. – „Aušros" gimimo - Č. Juršėnas; laikotarpį nuo 1883 m. iki 1903 m. – A. Zuokas, o viską apjungia iki mūsų dienų A. Čekuolis.

Kavinės konferencijų salėje – Aukštaitijos krašto žurnalistai, leidėjai, spaustuvininkai, knygų pardavėjai, bibliotekininkai ir jų bičiuliai.

Visi atidžiai klausosi, o kai kurie net užsirašinėja.

Politinė žurnalistika maišosi su verslo ir kelionių aktualijomis, apimančiomis ne tik mūsų valstybę, bet ir pasaulio naujienas.

Moderatorius sako, kad kolegų dabar laukia siurprizas. Kadangi konferencija vyksta netoli Vilniaus, galima sakyti jo priemiestyje, tai muzikinę dovaną ištikimiesiems gerbėjams atvežė maestro Stasys Povilaitis, ne kartą sėkmingai koncertavęs Molėtuose ir jų apylinkėse. Jis, beje, taip pat turintis žurnalisto diplomą...

Maestro pasisveikina su kolegomis ir pradeda savo dainų popuri...

Po salę, tarp staliukų vaikšto panaši į gėlių pardavėją dama ir kažkodėl vietoj gėlių dalina iš rožinio ir laikraštinio popieriaus išlankstytas gerveles bei paukštukus.

Pasirodo, kad čia Zuoko žmona sveikina, pagal priešvėžinės prevencijos projektą...

Zuokas turi ir kitą dovaną – verslininką iš Kinijos, kuris yra ir skaičių reikšmių specialistas. Jis ir paaiškina kodėl tiek knygų buvo išspausdinta lietuviškos spaudos draudimo metais ir kodėl tiek metų ji buvo draudžiama...

Visi apstulbę, salė, kaip ir Seime, „dirba frakcijose".

- Štai Jums ir naujas galvos skausmas arba darbo, anot Jablonskio, Jūsų mąstalui...- sako kolega A. Čekuolis. – O dabar ruoškimės svarbiausiam šiandienos įvykiui – žurnalistinėms nominacijoms. Jas mums „įsteigti" padėjo „Literatų kavinės" administratorė ir praeityje garsus žurnalistas, padėjęs pamatus aktoriui Remigijui Vilkaičiui siekti Prezidento krėslo, bet, tikriausiai kilimas buvo per trumpas, kad pasiekė ( bet pasiekė!) Kultūros ministro krėslą. – L. V. Medelis. Ponia administratorė visus vaišina pirmaisiais gamtos vitaminais – „Rūgštynių sriuba", o ponas Kolega – įteikia kvietimus pasigrožėti jo sodyboje gyvenančiomis didžiosiomis varlėmis, kurios kažkaip mutavosi nuo grafų Jelenskių prancūziškų varlių į žurnalisto sodybos varles. Kolega sako, kad galėsit klausytis jų kurkimo, išsikepti pagal kinietišką receptą, arba nusilupti ir gaudyti jomis vėžius. Taip sakant – kiekvienam pagal adrenalino poreikį.

Visi paploja. Padavėjai pradeda nešti sriubą.

Vėl pasirodo persirengęs „Staska" ( dainininkas S. Povilaitis).

- Tai ką, brangieji, dabartinės valdžios „įsocialintiems" – tik sriuba?.. Kur teisininkas A. Paulauskas žiūri, juk seniai, pagal jį, nusipelnėme gyventi geriau... Padainuosiu liūdną dainą – Ž. Morandžio „Sudegintus tiltus".

Kažkaip susinepatogina kolegos valgyti tą sriubą, bet kai kurie valgo, kaip valgę...

A. Čekuolis tęsia toliau.

- Pirmoji nominacija, kurią paskelbs ir įteiks prizą – Seimūnas Č. Juršėnas.

- Ponios ir ponai, kolegės ir kolegos. Skelbiu pirmąją nominaciją „Margojo genelio nominaciją" - už įvairiapusišką nūdienos aktualijų pateikimą rajono laikraštyje „Vilnis".

Ponas Česlovas pabučiuoja kolegei Jolantai – vyr. Redaktorei ranką, įteikia diplomą, o kolega Linas – žalios varlės statulėlę, kad neštų finansinius turtus šiandien ir ateities dividendus. „Kavinės administratorė" įteikia rūgštynių puokštę – kokteilį.

Antrąją nominaciją paskelbia A. Zuokas:

- Hm, hm... Na, nebūdinga man nominacija, tiesą sakant – net dvi "Kirvio nominacijos"- už verslą žiniasklaidoje " iš nieko". Jos atitenka "Molėtiškis.lt" ir laikraščiui "Molėtų žinios".

Aidi plojimai. Politikas apkabina molėtiškio " mergaičiukę", sakydamas, jog ne jis, o kolega Viktoras iš Europarlamento turėtų įteikti šį "apdovanojimą", o kolegei Jurgai šis apdovanojimas esą puikus darbo valdymo įvertinimas, nes juk gera šeimininkė ir iš kirvio gali išvirti skanią sriubą... Politikas pakšteli į putlų žanduką ir tvirtai paspaudžia ranką.

Dar kolegės gauna po varlę ir rūgštynių...

- Aš, kadangi jau senjoras, turiu dar specialią nominaciją apskrities žurnalistams- redakcijai „Utenis" .- sako A. Čekuolis ir perskaito: „senjoriškiausio leidinio senjorams" – už ilgametį darbą lietuviškoje žiniasklaidoje.

Už redaktorių D. Čepuką, apdovanojimus paima kolega A. Meilus.

Č. Juršėnas taip pat turi specialią nominaciją parengęs Anykščiams ir Ignalinai. Buvusiai kolegei Seimūnei Gražinai Šmigelskienei, įkūrusiai vienintelį žurnalą „Aukštaitiškas formatas" apskrityje ir Ignalinos televizijos komandai, kuri per rinkimus vis nušviečia apie Č. Juršėną – „Kovos su vėjo malūnais" nominacijas.

Dėl nežinomų priežasčių jie nedalyvauja konferencijoje, todėl nominacijos perduodamos saugoti „Literatų kavinei".

- Dar ne viskas, mano mielieji kraštiečiai – sako A. Čekuolis. – Dabar Jūsų lauks ypatinga staigmena – krepšinio varžybos, kurias savo viloje organizuoja "vasaros molėtiškis", taip pat turintis žurnalisto diplomą – Šarūnas Marčiulionis.

Autobusai, kiek žinau, jau laukia... Gražaus Jums vakaro tęsinio, įdomių reginių ir lengvos plunksnos.

Visi ploja. Muzikinis fonas pasiglemžia kavinės šurmulį.